Okulografia to dynamicznie rozwijająca się technika pomiaru i interpretacji aktywności okoruchowej. Może być ona użyteczna dla wszystkich, którzy do realizacji swoich celów wykorzystują przekaz wizualny. W zależności od potrzeb, eye-tracking może dostarczyć nam cennych informacji o tym, w jaki sposób muzealny gość, klient galerii handlowej lub użytkownik smartfona korzysta ze stworzonego przez nas komunikatu.

Moje doświadczenia z eye-trackingiem wiążą się z kilkoma przeprowadzonymi przeze mnie eksperymentami dotyczącymi teorii widzenia Władysława Strzemińskiego (złożone do publikacji) oraz badaniami ekspozycji muzealnej. Moja wiedza na temat okulografii wiąże się także z realizacją grantu (13 miesięcy), którego celem jest stworzenie mobilnego urządzenia do rejestracji ruchów gałek ocznych.

Poniżej opisane zostały najczęstsze komercyjne i artystyczne zastosowania badań okulograficznych. Jeśli któreś z nich pomoże udoskonalić Twój projekt wystawienniczy, stronę internetową, kampanię marketingową lub fizyczne urządzenie, zapraszam do kontaktu!

Testy stron internetowych

Badanie użyteczności stron internetowych pozwala wyłonić elementy przyciągające największą uwagę oraz wskazać kolejność patrzenia na ich poszczególne elementy. Badanie okulograficzne pozwala także ocenić ergonomię strony i dostosować ją do potrzeb użytkowników.

Testy interfejsów fizycznych

Okulografia jest niezawodnym narzędziem weryfikującym intuicyjność obsługi rozmaitych urządzeń. Nie ma lepszego sposobu na poznanie zalet i wad produktu niż rejestracja sposobu, w jaki obchodzi się z nim potencjalny klient. Badanie okulograficzne na odpowiednio wybranych grupach (wiek, płeć, zawód itd.) pozwoli precyzyjnie określić kolejność wykonywanych czynności, obszary niezauważone, niezauważone elementy itp.

Testy materiałów reklamowych

Każdy, kto tworzy materiały reklamowe, zdaje sobie sprawę jak ważne jest rozplanowanie elementów na plakacie, bilbordzie lub internetowym banerze. Informacja o tym, gdzie pada wzrok odbiorcy naszej reklamy i jak długo się tam znajduje, jest bezcenna z puntu widzenia obranej strategii marketingowej. Ważne jest także to, jakie elementy pozostają niezauważone. Badanie okulograficzne pozwala wiarygodnie odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Testy aplikacji mobilnych

Bez względu na to, jakie usługi lub towary oferujemy, trudno jest dziś obyć się bez aplikacji mobilnej. W celu optymalizacji jej działania warto wykorzystać badania aktywności okoruchowej. Podobnie jak w przypadku fizycznych interfejsów, okulografia pozwala szczegółowo odtworzyć proces użytkowania aplikacji mobilnej. Dobierając odpowiednią grupę badanych, uzyskamy szczegółowy raport dotyczący responsywności i ergonomii naszego produktu.

Testy ekspozycji

Tworzone współcześnie historyczne i artystyczne wystawy coraz częściej przypominają kreacje scenograficzne, mające wywoływać u odbiorcy silne emocje. Aby wzmocnić ten efekt lub zweryfikować istniejącą instalację, możemy wykorzystać badania okulograficzne. Do tej pory zrealizowano kilka tego rodzaju udanych eksperymentów.

Okulograficzne przewodniki po wystawie

Moją autorską usługą jest przygotowywanie przewodników po wystawach artystycznych i historycznych. W zależności od specyfiki zbiorów i ekspozycji, badanie okulograficzne może służyć wyłonieniu najdłużej oglądanych obiektów oraz pomóc we wskazaniu dzieł, które zostały niezauważone. Informacje te pozwolą nam zidentyfikować najchętniej oglądane prace oraz ich najciekawsze fragmenty. Tym samym, pozwolą one poznać ekspozycję oczami naszych odbiorców, a zatem odpowiednio dostosować ją do ich potrzeb. Dobrym przykładem takiej realizacji jest przewodnik po ekspozycji Malarstwa i rzeźby polskiej po 1945 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Tworzenie dzieł sztuki z wykorzystaniem okulografii

Artyści nieraz dowiedli, że swoją wizją wyprzedzają otaczającą ich rzeczywistość. Nierzadko swoje rewolucyjne pomysły opierali na najnowszej technologii. Jeśli zatem znajdzie się twórca, który chciałby wykorzystać okulografię w swoim projekcie artystycznym i będzie potrzebował pomocy merytorycznej lub technologicznej, zapraszam do kontaktu.